Podpora potravinářství i zemědělství: soutěž pro školáky Fit s müsli

Vítězové soutěže.
Fotogalerie: Milada Hronová
čtvrtek 5. února 2015, 15:03 - Text: Milada Hronová

Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý a Marek Solovský, žáci osmé třídy litovelské základní školy Jungmannova zvítězili v soutěži Fit s müsli. V kongresovém sále krajského úřadu dnes převzali šek na 30 tisíc korun. Projektu organizovaného sdružením OK4Inovace za účasti pedagogické fakulty se účastnilo 220 žáků Olomouckého kraje.

Cílem soutěže bylo inspirovat žáky ke studiu potravinářských a zemědělských oborů a podpořit je k podnikavosti.

„Přihlásili jsme se do soutěže, abychom vyhráli. Ale že se nám to podaří, jsme ve snu nedoufali. Moc děkujeme naší paní učitelce, která nám se vším pomáhala. Nejtěžší ze všeho bylo asi vytvořit obchodní model, museli jsme zjistit mnoho informací. Částku, kterou jsme získali, si rozdělíme na třetiny, já ji asi budu investovat do notebooku,“ uvedl Roman Nevrlý. Podle slov tříčlenného vítězného týmu si soutěžící však odnesli daleko víc než finanční odměnu.

„Naučili jsme se rozdělit si práci, posílili jsme kamarádství, víc jsme se poznali, všichni jsme získali informace o světě podnikání,“ doplnila Kateřina Dospivová. Nikdo z vítězů však zatím o tom, že by svou profesní dráhu směřoval do potravinářství a zemědělství, neuvažuje.

Metodika a poradenství z pedagogické fakulty

Pedagogická fakulta je členem pracovní skupiny pro vzdělávání OK4inovace, sdružení, které pečuje o hospodářský růst regionu, zabývající se mimo jiné výchovou k podnikavosti.

„V soutěži jsme sehráli roli v metodické, poradenské části a v nastavení edukačních nástrojů. Pokud je definována určitá kompetence, kterou je potřeba u žáků rozvíjet, aktuálně podnikatelské kompetence, hledáme způsob, jak ji v nastaveném systému rozvíjet. V základním vzdělávání na to není prostor, proto hledáme neformální vzdělávací aktivity, které podnikání mohou pomoci,“ uvedla za pedagogickou fakultu proděkanka Hana Marešová. Doplnila, že tyto neformální aktivity posléze poskytují i podstatnou zpětnou vazbu, důležitou pro tvorbu budoucích rámcových vzdělávacích i školních programů.

Limitovaná edice

„Jsem přesvědčen, že žáci, kteří své schopnosti prezentovali, prokázali, že se rozhodně neztratí. Jejich výkon byl mnohdy srovnatelný s výkony vysokoškolských studentů,“ shrnul místopředseda správní rady OK4Inovace Jiří Rudolf.

Ve čtyřměsíčním soutěžním klání, které začalo loni v říjnu, museli žáci vyplnit vstupní test, podniknout průzkum trhu, vypracovat obchodní model, vytvořit obal a především vymyslet složení müsli tyčinky tak, aby všechny její součásti držely pohromadě, aby tyčinka mohla na trhu konkurovat cenou a byla chutná.  Společnost Úsovsko Food vítěznou tyčinku, složenou ze sušených jablek, ovesných vloček, lískových oříšků, medu, másla a řadou dalších přísad v limitované edici i vyrobila.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.