sobota 5.4.2014 12:04:03  |   Svátek má: Miroslava

Regiony

Velikost textu:

K technice a podnikání je třeba vést už děti. UP ukáže jak

K technice a podnikání je třeba vést už děti. UP ukáže jak

Zájem o techniku lze probudit už ve školce, motivovat žáky k podnikání lze i na základní škole. Z těchto předpokladů vycházejí dva evropské projekty, které ve spolupráci se sdružením OK4Inovace připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Pedagogická fakulta UP
30.leden 2014 - 08:16

Proškolené učitelky v mateřinkách budou u předškoláků při hrách prohlubovat technické dovednosti, na žáky základních škol čekají například podnikatelské kroužky. Olomouckenovinky.cz o tom informovala Martina Šaradínová z oddělení komunikace UP.

Letos na jaře by měl být spuštěn projekt, který se zaměřuje na rozvoj podnikatelských dovedností žáků v Olomouckém kraji. „Nelze všechny děti tlačit k tomu, aby se staly podnikateli, to by se minulo účinkem. Při základních školách ale budeme zřizovat podnikatelské kroužky, na nichž chceme ověřit zájem žáků i účinnost této aktivity. Žáci budou mít možnost setkat se s podnikateli, kteří s nimi vytvoří podnikatelský záměr. Vyzkouší si práci v dílnách na střední škole, takže poznají další prostředí. To všechno pro ně budou nové podněty,“ uvedla proděkanka fakulty a řešitelka projektu Hana Marešová.

Kroužky povedou učitelé čtyř pilotních škol, jako lektoři jim kromě podnikatelů pomohou i studenti fakulty.

Kromě „zážitkové pedagogiky“ pro žáky základních škol odborníci připraví i způsob testování, na jehož základě bude možné podchytit jedince s předpoklady pro podnikání. Tyto žáky pak bude možné cíleně podporovat prostřednictvím dalších aktivit, jež připravuje nebo již částečně realizuje pracovní skupina pro vzdělávání OK4Inovace. Jedná se například o soutěže v oblasti podnikání či motivační stipendia. Při testování pomohou i budoucí učitelé, kteří na školách vykonávají pedagogické praxe.

„Během nich mohou žáky sledovat a na základě předem stanovených kritérií vyhodnocovat, zda mají potřebné kompetence pro podnikání. Patří k nim zejména podnikavost a kreativita,“ doplnila Marešová. Odborníci na závěr vyhodnotí účinnost kroužků i testování. Pokud se osvědčí, mohou metody využít i další školy.

Ve druhém připravovaném evropském projektu se odborníci od letošního léta chtějí zaměřit na rozvoj kompetencí učitelů mateřských škol pro polytechnické vzdělávání dětí. Cílem je pomoci pedagogům v mateřinkách tak, aby dokázali vysvětlit dětem základní technické a přírodovědné otázky.

„Učitelům nabídneme zhruba patnáct vzdělávacích kurzů, které budou zaměřeny jak na rozšíření jejich vlastních kompetencí při práci s dětmi, tak na rozvoj polytechnických dovedností předškoláků. Ve školkách pracují především ženy, které často k těmto oblastem nemají moc blízko. Proto jim chceme ukázat, že i tyto problémy lze s dětmi probrat zábavnou formou. Mohou využít například stavebnice, které pomáhají u dětí rozvíjet zručnost i technické myšlení,“ vysvětlila Marešová.
Spolupracují i zaměstnavatelé

Chystané projekty jsou odpovědí na dlouholeté stesky podnikatelů v Olomouckém kraji, jimž chybí absolventi technických oborů. Podle zaměstnavatelů i pedagogů je třeba vést děti k technice a přírodním vědám od útlého dětství. Druhým cílem je povzbudit zájem příští generace o podnikání a podpořit tak ekonomický rozvoj regionu.

„Víme, co chceme a proč to chceme. Pedagogická fakulta je pro nás přirozený partner, který nám může říct, jak to máme udělat. Hospodářský růst kraje je totiž spojen s podnikatelskou aktivitou,“ uvedl místopředseda správní rady sdružení OK4Inovace Jiří Rudolf.

Univerzita Palackého má novou budovu Pedagogické fakulty

Jednou ze spolupracujících firem je společnost Koyo Bearings Česká republika se sídlem v Olomouci. Výrobce ložisek pro automobilový průmysl a strojírenství zaměstnává 400 lidí. „Náš závod se dlouhodobě potýká s nedostatkem absolventů technických oborů, a musíme proto velmi složitě a náročně přeškolovat jiné absolventy na trhu práce. Nejsme jediní v regionu, kdo tento obrovský problém řeší. Věříme, že projekty podobného rázu umožní postupně zvýšit počet technických absolventů i jejich kvalitu,“ uvedl ředitel společnosti Petr Novák.

(iza, foto: Michal Maňas/Wikimedia)


Domníváte se, že nás veřejnoprávní média informují objektivně o dění na Ukrajině?

Ano
transparent.gif transparent.gif
3%
Ne
transparent.gif transparent.gif
94%
Neumím posoudit
transparent.gif transparent.gif
3%

Kurzy

1 $ USD 20.02  Kč
1 € EUR 27.44  Kč
1 £ GBP 33.19  Kč
1 CHF CHF 22.44  Kč
100 руб RUB 56.70  Kč

Akcie

NWR
12.5
AAA Auto
24
CETV CME
63.5
ČEZ
562
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
704.8
FORTUNA
133
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
4810
NWR
272
ORCO GROUP
17.2
PEGAS NONWOVENS
601
PHILIP MORRIS ČR
11450
TELEFÓNICA O2
298.1
UNIPETROL
143.2
VIG
998