Pedagogové budou vést děti k technice i podnikání

Olomouc - Zájem o techniku lze u dětí probudit už v mateřské školce a k podnikání na základní škole. Z těchto předpokladů vycházejí dva evropské projekty, které ve spolupráci se sdružením OK4Inovace připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Proškolené učitelky v mateřinkách budou u předškoláků při hrách prohlubovat technické dovednosti, na žáky základních škol čekají pro změnu podnikatelské kroužky.

Diskuse: 0

Pedagogové budou vést děti k technice i podnikání - anotační foto
reklama

Letos na jaře by měl být spuštěn projekt, který se zaměřuje na rozvoj podnikatelských dovedností žáků v Olomouckém kraji. „Nelze všechny děti tlačit k tomu, aby se staly podnikateli, to by se minulo účinkem. Při základních školách ale budeme zřizovat podnikatelské kroužky, na nichž chceme ověřit zájem žáků i účinnost této aktivity. Žáci budou mít možnost setkat se s podnikateli, kteří s nimi vytvoří podnikatelský záměr. Vyzkouší si práci v dílnách na střední škole, takže poznají další prostředí. To všechno pro ně budou nové podněty," uvedla proděkanka fakulty a řešitelka projektu Hana Marešová. Kroužky povedou učitelé čtyř pilotních škol, jako lektoři jim kromě podnikatelů pomohou i studenti fakulty.

Kromě takzvané zážitkové pedagogiky pro žáky základních škol odborníci připraví i způsob testování, na jehož základě bude možné podchytit jedince s předpoklady pro podnikání. Tyto žáky pak bude možné cíleně podporovat prostřednictvím dalších aktivit, jež připravuje nebo již částečně realizuje pracovní skupina pro vzdělávání OK4Inovace. Jedná se například o soutěže v oblasti podnikání či motivační stipendia. Při testování pomohou i budoucí učitelé, kteří na školách vykonávají pedagogické praxe. „Během nich mohou žáky sledovat a na základě předem stanovených kritérií vyhodnocovat, zda mají potřebné kompetence pro podnikání. Patří k nim zejména podnikavost a kreativita," doplnila Marešová. Odborníci na závěr vyhodnotí účinnost kroužků i testování. Pokud se osvědčí, mohou metody využít i další školy.

Ve druhém připravovaném evropském projektu se odborníci od letošního léta chtějí zaměřit na rozvoj kompetencí učitelů mateřských škol pro polytechnické vzdělávání dětí. Cílem je pomoci pedagogům v mateřinkách tak, aby dokázali vysvětlit dětem základní technické a přírodovědné otázky. „Učitelům nabídneme zhruba patnáct vzdělávacích kurzů, které budou zaměřeny jak na rozšíření jejich vlastních kompetencí při práci s dětmi, tak na rozvoj polytechnických dovedností předškoláků. Ve školkách pracují především ženy, které často k těmto oblastem nemají moc blízko. Proto jim chceme ukázat, že i tyto problémy lze s dětmi probrat zábavnou formou. Mohou využít například stavebnice, které pomáhají u dětí rozvíjet zručnost i technické myšlení," vysvětlila Marešová.

Chystané projekty jsou odpovědí na dlouholeté stesky podnikatelů v Olomouckém kraji, jimž chybí absolventi technických oborů. Podle zaměstnavatelů i pedagogů je třeba vést děti k technice a přírodním vědám od útlého dětství. Druhým cílem je povzbudit zájem příští generace o podnikání a podpořit tak ekonomický rozvoj regionu. „Víme, co chceme a proč to chceme. Pedagogická fakulta je pro nás přirozený partner, který nám může říct, jak to máme udělat. Hospodářský růst kraje je totiž spojen s podnikatelskou aktivitou," uvedl místopředseda správní rady sdružení OK4Inovace Jiří Rudolf.

Jednou ze spolupracujících firem je například společnost Koyo Bearings Česká republika se sídlem v Olomouci. Výrobce ložisek pro automobilový průmysl a strojírenství zaměstnává 400 lidí. „Náš závod se dlouhodobě potýká s nedostatkem absolventů technických oborů, a musíme proto velmi složitě a náročně přeškolovat jiné absolventy na trhu práce. Nejsme jediní v regionu, kdo tento obrovský problém řeší. Věříme, že projekty podobného rázu umožní postupně zvýšit počet technických absolventů i jejich kvalitu," uvedl ředitel společnosti Petr Novák.

reklama

Skoro nic nejím

Jolie ztratila 13 kg metodou, díky které nemá chuť k jídlu!

Makingmyselfslim.com
Reklama Sklik
Klíčová slova: Univerzita Palackého

Diskuse

Pedagogové budou vést děti k technice i podnikání

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Legendární show Top Styl láká na módní trendy i slavná jména - anotační foto

Legendární show Top Styl láká na módní trendy i slavná jména

04.04.2014 17:25 Mohelnice - Prestižní módní přehlídka Top Styl, která ovládne 11. dubna mohelnický dům kultury, zaujme nejen...

Ewa Farna se zbavila českého občanství. Chci být jen Polka, říká

02.04.2014 03:16 Praha - Je jasné, že ve čtyřikrát tak velkém Polsku má zpěvačka Ewa Farna více fanoušků než v České...

Ženy, pozor. V Česku se vyrábí nebezpečné barvy na vlasy - anotační foto

Ženy, pozor. V Česku se vyrábí nebezpečné barvy na vlasy

01.04.2014 15:47 Praha - Úřady upozorňují na výskyt nebezpečných výrobků na trhu. Jde o barvy na vlasy značky Henna a značky...

Nestárnoucí Sophia Loren zářila na České Miss 2014 - anotační foto

Nestárnoucí Sophia Loren zářila na České Miss 2014

01.04.2014 14:16 Praha - Nestárnoucí italská herečka Sophia Loren, která jak sama tvrdí, nikdy nevyužila služeb plastické...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 20610 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější pro Ženy

reklama
reklama